Idete na dovolenku do Chorvátska na ostrov Krk? Čítajte ďalej, možno sa dozviete pár užitočných zaujímavostí. Pre vlastnú referenciu a možno aj pre ponaučenie iných som spísal veci, ktoré som sa bol naučil pri našej ceste do Chorvátska tohto roku (2008). Napriek zopár vytkám, to bol super relax a dovolenka na ktorú radi spomíname.

Rezervácia

Rezerváciu sme si nechávali na poslednú chvílu v nádeji na lepšiu cenu nejakého last momentu. So sklamaním sme však zistili, že last minute dovolenky tak ľahko nenájdeme a hlavne nie pre 6 dospelých + 2 deti (OK .. viem, boli sme kapku naivní). Pre takéto zloženie bolo treba urobiť riadnu rezerváciu bez nároku na nejké zľavy. Ubytko sa nám podarilo zarezervovať cez rakúsku cestovku – cena bola rovnaká ako keby sme si rezervovali ubytovanie priamo cez inet. Vybrali sme si hotel Zvonimir ****, čo mal byť jeden z 5-tich hotelov komplexu pri pláži. Tentoraz sme zamierili na samý juh ostrova Krk do mesta Baška.

Cesta

Tam: BA – Rajka – Mosonmagyarovar – Csorna – Hegyfalu – Szombathely – Kormend – Redics – Lendava (SLO) – Cakovec – Cvor Cakovec – Zagreb – Karlovac – Delnice – Njivice – Krk – Kornic – Baska
View Larger Map

Spat: Baska – … – Zagreb – Letenye – Nagykanizsa – Szekesfehervar – Csakvar – Bicske – Tatabanya – Gyor – Rajka – BA
View Larger Map

Vrelo odporúčam 1. variantu – aj keď sa ide nie po diaľnici je to rýchlejšie a menej únavné. Nám zúrivo pršalo tam aj späť tak možno je môj pohľad skreslený aj prietržou mračien, ktoré v onen čas nad Európou zúrila.

Hotel

Vzhľadom na to, že sme so sebou mali dve malé deti, vybrali sme si trochu vyšší štandard. S hotelom Zvonimir **** sme boli spokojní (až na drobné zavahanie pri check-oute – čítajt ďalej). Bol to relatívne nový hotel s perfektnou kuchynou. Mali sme polpenziu, t.j. raňajky a večery. Pri večeriach nepodávali k jedlu zdarma ani vodu (ani z vodovodu :), takže nápoje bolo treba k večeri dokupovať. Inak strave nebolo čo vytknúť.

Jediné nepríjemné prekvapenie nás postretlo nakoniec pri odchode. Izby sme museli opustiť do 10:00. Na cestu sme chceli vyraziť poobede okolo 13:00 aby nám naše žubrienky spali, pretože neexistuje lepšie “spestrenie” cesty ako 2 energiou nabité deti pripútané v autosedačkách na 10 hodín 😉 Potrebovali sme si teda nechať aspoň jednu izby (bývali sme v troch) aspoň do 12:00. Žiaľ, ako odbila desiata hodina, začali sa k nám správať ako by nás ani nepoznali. Izbu nám proste na ďalšie 2 hodiny neposkytli … ba oni vlastne chceli: za doplatok 100,- Euro na 2 hodiny. Oddôvodnenie bolo, že sme to mali zaplatené do 10:00 a že izby musia pripraviť pre ďalších hostí. To však musím podotknúť, že pri nástupe do hotela sme čakali na 2 izby do 16:00, pričom sme mali nástup o 12:00, t.j. za 4 hodiny. Nakoniec sme teda s dlhým nosom napratali batožinou autá a išli sa ešte naposledy vyválať na pláž. Veď sme boli kľudní, lebo sme sa aspoň mohli ísť do vedľajšieho hotela osprchovať a prezliesť a to až do 14:00. Ňo, .. ešte dobre, že sme tam dorazili skôr asi 10 minút pred poludním, pretože sme sa dozvedeli, že vstup síce platí ale len do 12:00 – neskôr by sme si museli do vodného sveta všetci kúpiť vstupenku na to aby sme sa za 10 minút osprchovali a prezliekli. Takže na koniec sme mali aj adrenalínový bonus .. ešteže nám ho nespoplatnili 100 Eurami 🙂

Menšie problémy boli na hoteli aj s internetom.  Príležitostne, napriek tomu dosť súrne, sme potrebovali net hlavne prvé tri dni pobytu. Zo začiatku net išiel a potom spadol a bol padnutý až kým sa nejaký technik neunúval prísť tak o 3 dni reštartovať router. Za zmienku tiež stojí zážitok s Informačnou agentúrou v centre mesta, kde mali jedno PC pripojené na net za 1 Kuna/min, pričom pri otázke či nie je niekde v meste wireless hotspot ma so smrteľnou vážnosťou presviedčali, že v Baške určite nie. Čo Vám poviem .. keď sme boli na nete, tak to bolo hneď v susednej kaviarni a boli sme pripojený na verejný neplatený mestský hotspot. Net bol žalostne pomalý, ale zato lepší ako mokrý špagát 🙂

Pláž

Štrková – sem tam trochu piesku. Vod krásna čistá, zo začiatku trochu studená (po ceste tam nám pršalo a bolo 15 st. C 🙂

Služby

V baroch a obchodoch to bolo typicky chorvátske: ochotu a úslužnosť sme cítili hlavne u súkromníkov, ktorí si peniažky ozaj musia zaslúžiť. Inak to boli saláma-párky-čo to chceš? Všetci domáci žijú z turistiky – čo si niektorí akoby vôbec neuvedomovali.

Ceny

Kurz:
1 Euro = 7,10 Kn (kazdy to prepocitava kurzom 7 Kn za jedno Euro)
1 Kn = 4,20 Sk

2 x lehatko + 1 slnecnik: 90 Kn (na plazi pri Campe o 300 m dalej 70 Kn)
1 x lehatko: 25 Kn
Pivo male: 8,- Kn
Pivo velke: 14,- Kn
Zmrzlina: 5,- Kn
Bagetka: 3,- Kn
Praclik: 5,- Kn
Marlboro light: 20,- Kn
500 ml palenka v ozdobnej flasi: 50,- Kn
Espresso: 8,- Kn
Cappucinno: 12,- Kn

Záver

Hotel Zvonimir odporúčam, poskytuje veľmi dobrý nadštandard, dobrú kuchyňu a fantastickú polohu hneď pri dlhom korze aj s možnosťou výhľadu na ma more. Záverom musím povedať, že v Baške na ostrove Krk nám bolo fantasticky. Dostali sme ale len presne to čo sme si zaplatili. Ani o úsmev naviac.

Dovolenka na Baške

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *